Poznając własne emocje

Emocje to integralna część życia

Emocje to integralna część życia. Są codziennością, potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie i towarzyszą człowiekowi przez całe życie. Nadmiar emocji bywa problematyczny, warto je wówczas lepiej poznać, a przede wszystkim poszukać przyczyn pojawienia się takich, a nie innych uczuć. O wiele większym wyzwaniem jest jednak brak emocji. Dojmująca, a nawet chorobliwa obojętność, która wyklucza jednostkę z życia społecznego. Aby być członkiem społeczeństwa, trzeba odczuwać i reagować na to, co się dzieje dookoła. Przeważnie ludzie odczuwają silne emocje, ale mają poważne problemy z mówieniem o nich. Warto nabyć tę umiejętność, a następnie przekazać ją dzieciom. W rozmowie z najmłodszymi pomoże książka Wszystko o emocjach, autorstwa Felicity Brooks oraz Frankie Allen.

Bogata paleta emocji

Znajomość emocji to pierwszy krok w kierunku zapanowania nad nimi. Człowiek nieświadomy mechanizmu ich powstawania, często daje się ponieść uczuciom. A to niestety na ogół źle się kończy. Dotyczy to ludzi w różnym wieku, ale zwłaszcza dzieci warto wyposażyć w wiedzę, pozwalającą lepiej radzić sobie z emocjami. Dzięki temu jednostka w miarę wcześnie zyskuje umiejętność panowania nad uczuciami. Poza tym będzie mogła ją rozwijać, przez co lepiej zapanują nad swoimi:

  • myślami,
  • postawami,
  • wyborami.

Radość, smutek, gniew i oczekiwanie. Te i wiele innych emocji towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Choć ich nie widać i nie można ich dotknąć, trudno odmówić im realności. Co więcej, potrafią kierować ludzkim życiem, nierzadko bez większego udziału rozumu.

Panowanie nad emocjami

Czy to w ogóle możliwe? I tak, i nie. Do pewnego stopnia świadomy człowiek może poskromić swoje emocje, a przynajmniej nie pozwolić im przejąć steru. Bywają one jednak bardzo silne. Na tyle, że zagłuszają racjonalne myślenie. W takich sytuacjach nawet pogłębiona wiedza nie pomoże uspokoić się w kilka sekund. Nie można jej jednak uznać za zbyteczną. Prędzej czy później napięcie zacznie opadać, a wówczas łatwiej sobie radzić, rozumiejąc zasady działania emocji. Niektórzy chcieliby wyzbyć się uczuć, marzy im się tak zwany święty spokój. Jednak w rzeczywistości to emocje nadają życiu kolorów, czynią je ciekawszym i bogatszym. Warto właśnie tego uczyć najmłodszych. Śledzenie kolejnych stron książki Wszystko o emocjach to ku temu doskonała okazja. Felicity Brooks oraz Frankie Allen zadbali, by czegoś wartościowego mogli się nauczyć mali i duzi. Książka jest doskonałym wprowadzeniem do bogatego świata emocji. Pokazuje, że nie ma złych uczuć i że każde z nich czemuś służy. Informuje o tym, co się dzieje. Podpowiada, jak zareagować.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com